Stavebníctvo na Slovensku zaznamenáva postupné oživovanie. Konštatuje to vo svojom najnovšom komentári analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Naznačovať to má výrazný nárast počtu vydaných stavebných povolení v prvých troch mesiacoch roka.
Ako pripomenul, po krátkom oživení v závere minulého roka sa stavebníctvo v úvode tohto roka vrátilo naspäť ku klesajúcemu trendu, a to v segmente výstavby infraštruktúry, ale tiež pri výstavbe budov. "Segment výstavby infraštruktúry už vykázal prvé známky stabilizácie. Plány výstavby diaľnic na najbližšie roky, ako aj už podpísané zmluvy na začatie výstavby nových úsekov diaľnic v tomto roku dávajú nádej, že tento segment by sa mohol stabilnejšie vrátiť na rastovú trajektóriu," predpokladá Koršňák.
Čísla sú optimistické
Pozitívne správy však podľa neho prichádzajú aj zo segmentu výstavby budov. Z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat vyplýva, že v 1. štvrťroku 2014 bolo na Slovensku udelených o približne 13 % viac stavebných povolení na výstavbu rezidenčných budov, ako v priemere v posledných dvoch rokoch. "A hoci je počet nových stavebných povolení stále približne len polovičný v porovnaní s predkrízovými maximami z roku 2008, posledné štvrťroky naznačujú, že aj aktivita v tomto segmente by mohla mať skôr rastúcu tendenciu," domnieva sa analytik.
Ako ďalej uviedol, trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami sa postupne prečistil, prebytky ponuky v projektoch začatých tesne pred vypuknutím krízy sa podarilo aspoň čiastočne vypredať a vytvoriť tak priestor pre opätovné naštartovanie trhu. "Dopyt po rezidenčných nehnuteľnostiach podporujú aj nízke úrokové sadzby, ktoré tak robia bývanie financované úverom najdostupnejšie v histórii," doplnil Koršňák s tým, že rastúci počet stavebných povolení z úvodu roka by sa postupne mohol prejaviť aj na rastúcej stavebnej aktivite v segmente výstavby rezidenčných budov.
Sever rastie, juh klesá
Vydané stavebné povolenia podľa analytika naznačujú výrazne odlišnú kondíciu trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami naprieč krajinami Európskej únie (EÚ). Kým sever Európy ako Benelux, Škandinávia, Veľká Británia či Nemecko vykazuje prevažne nárast stavebných povolení, juhoeurópske krajiny vrátane Cypru, Grécka, Portugalska a Španielska sa ešte nezotavili a počet stavebných povolení vo väčšine z nich ďalej klesal. V priemere počet nových stavebných povolení v EÚ v 1. štvrťroku rástol a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka a aj s priemerom posledných dvoch rokov bol vyšší o necelé 2 %.