BRATISLAVA. Slovensko začína ťažiť a posilňovať na európskej scéne investícií do komerčných nehnuteľností. A to aj vďaka tomu, že typické kapitálové trhy CEE regiónu ako Poľsko a Česko, začínajú byť čím ďalej tým viac prehriate.
Píše to medzinárodná poradenská spoločnosť JLL, ktorá vydala svoj priebežný sumár investičných transakcií uskutočnených doposiaľ v roku 2014 (prvý až tretí kvartál) na komerčných trhoch regiónu strednej a východnej Európy (CEE).
Počas letných mesiacov v regióne analytici zaznamenali výraznú investičnú aktivitu a len samotný tretí kvartál priniesol transakcie v celkovom objeme prevyšujúcom hranicu 1,5 miliardy eur, vypočítava JLL. Toto číslo posúva aktuálny objem investícií v celom CEE regióne na úroveň 4,5 miliardy eur . Už teraz ide o objem vyšší ako celoročný objem investícií v roku 2012 a o 1,5 miliardy eur nižší ako v roku 2013.
“Nárast investičnej aktivity sme zaznamenali aj u nás na Slovensku, kde k tretiemu kvartálu pozorujeme o 40 percent väčší objem transakcií ako v celom predošlom roku. Predpokladáme, že na konci roka bude tento rozdiel ešte markatnejší,” hovorí Miroslav Barnáš, vedúci oddelenia investičného poradenstva JLL Slovensko.
Počas tretieho kvartálu boli na Slovensku uzatvorené dve veľké investičné transakcie.
Spoločnosť Prologis v rámci rozširovania svojho európskeho portfólia kúpila od firmy Heitman (popri Zeran Parku v Poľsku a logistickému parku Rudná v Prahe) priemyselnú halu v Senci. Druhou transakciou bol predaj multifunkčného komplexu Eurovea developerskou spoločnosťou Ballymore.
Pri zohľadnení transakcií, ktoré sú v súčasnosti v pokročilom štádiu rokovaní expert predpokladá, že na konci tohto roka sa objem investícií v celom CEE regióne môže pohybovať na úrovni šesť až sedem miliárd eur.
V prípade, že sa tak stane, rok 2014 by priniesol najvyššiu úroveň investícií od začiatku veľkej hospodárskej krízy a tretiu najvyššiu za posledných dvanásť rokov.
Lídrom regiónu v investíciách do komerčných nehnuteľností v CEE regióne naďalej zostáva Poľsko (podiel 42 percent). Druhou krajinou v poradí podľa investícií je Česko (23 percent), nasleduje Rumunsko, Maďarsko a Slovensko.