BRATISLAVA. Realitky hovoria, že staršie byty v Bratislavy predávajúci ponúkajú drahšie, ako pred rokom. A nielen to. Ľudia podľa nich za vyššie ceny staršie byty aj kupujú.
Bencont Investments ceny porovnával na vzorke zhruba tisíc bytov, údaje brali z webov, ktoré vyhodnocujú ponukové ceny na týždennej báze. Po prepočtoch na meter štvorcový tak podľa tejto spoločnosti ceny starých bytov medziročne narástli o štyri percentá, pričom porovnávali vlaňajší a tohtoročný október.
V BOND Reality porovnávali novembrové ponuky. Vyšlo im, že v priemere väčšina cien starých bytov v Bratislave narástla o päť percent. Najvýraznejšie to bolo v Ružinove, v Novom Meste a v prípade troj- a štvorizbových bytov v Starom Meste.
"Môžeme prehlásiť, že nehnuteľnosti sa za vyššie ceny - v porovnaní s rokom 2013 - nie len ponúkali v inzercii, ale sa aj za zvýšené ceny reálne predali," píše Daniela Danihel Rážová v správe o stave realitného trhu v hlavnom meste Slovenska BOND Reality.
Štatistiky centrálnej banky ukazujú skôr na stagnáciu. Zverejňuje však údaje za celé kraje a v prípade sledovaní podľa krajov za všetky nehnuteľnosti na bývanie, pričom ani nerozlišuje nehnuteľnosti v novostavbách a staršiu výstavbu.
Projekty z papiera
Dôvodom rastu cien starších bytov majú byť napríklad lacnejšie hypotéky a aj to, že na trh sa dostávajú z minulosti predražené byty.
"V ponuke starých respektíve druhýkrát predávaných bytov je väčší podiel bytov z rokov 2006 až 2009, kedy ich ceny boli nadhodnotené a teraz sa ich predajcovia snažia speňažiť minimálne za rovnakých podmienok," hovorí Matúš Jančura z Bencont Investments.
K ďalším významným faktorom patrí oklieštená ponuka novostavieb v niektorých lokalitách. Chýbajú dobre štrukturované a finančne dostupné novostavby v užšom centre mesta (takzvaný stredný segment).
Alebo sa tam nachádzajú príliš drahé novostavby, alebo byty v projektoch zo segmentu prestavieb, komentuje Jančura. Ľudia teda nakupujú staršie byty, čo ich cenu ťahá vyššie.
Medzi staršími bytmi možno zároveň nájsť aj také, ktoré v porovnaní s novostavbami majú väčšiu výmeru pri všetkých typoch izbovosti. A ak už niektorá z novostavieb vyhovuje, tak ako pred rokmi, ponúkajú ju ešte v štádiu projektu.
Čo stúplo zasa poklesne
Môžeme predpokladať, že v budúcom roku sa dopyt po bývaní "jemne" zníži, predpovedá Danihel Rážová. A to môže viesť k adekvátnemu poklesu cien tých nehnuteľností, ktorých ceny v tomto roku narástli umelo viac ako je zdravé. Tieto sa teda môžu vrátiť na svoju pôvodnú úroveň roku 2013.
Šéfka BOND Reality dôvodí napríklad aj tým, že banky prestávajú dávať hypotéky na 100 percent z ceny nehnuteľnosti.
Zvyšné ceny by podľa nej mali byť podobné ako tie tohtoročné.
"Trh by mal byť stabilný s menšími sezónnymi výkyvmi smerom dole aj hore podľa jednotlivých lokalít a typov nehnuteľností. Očakávané výkyvy by nemali byť vyššie ako päť percent," mieni Danihel Rážová.