SLAVKOV U BRNA. U českých susedov vyrastá netradičná ekologická stavba. Zaujímavosťou je, že nejde o administratívu alebo o bývanie, ale o priemyselnú nehnuteľnosť.
Experimentálnu halu začali stavať včera a dokončiť ju chcú už v máji. Prototyp bude zatiaľ slúžiť ako experimentálne - vývojové centrum. Rodinná česká firma ho však plánuje ponúknuť ako jedno z udržateľných riešení pre výstavbu priemyselných budov budúcnosti, ktoré budú musieť byť okrem iného aj energeticky nezávislé.
Postaviť niečo iné ako ostatní sa rozhodla firma LIKO – S. Prínosom nemá byť len energetická sebestačnosť budovy v pasívnom štandarde, no aj spôsob hospodárenia s vodou.
Priemyselné parky či lokality, kde bývajú postavené haly pre veľké betónové plochy (a často na bonitnej poľnohospodárskej pôde) totiž nedokážu v lokalite zadržiavať vodu a viac ako ostatné zóny prispievajú k nerovnováhe životného prostredia.
Budova bude postavená ako pasívna drevostavba s rekuperáciou a bude využívať aktívnu zelenú fasádu. Strechu vyplnia fotovoltické panely, v prípade prototypu si budova na seba nielen energiu vyprodukuje, ale vyprodukuje aj čosi naviac, čo bude použité na ďalšie výrobné závody v LIKO-Se. Energiu budú dodávať aj tepelné čerpadlá.
VIZUALIZÁCIA - LIKOS NOE
Použitá zeleň bude vodu zadržiavať a čistiť pomocou koreňovej čističky, systém bude napojený na dve jazierka - jedno v tesnej blízkosti, druhé bude neďaleko a bude zásobárňou úžitkovej vody pre celý stávajúci firemný areál.
Tepelnú izoláciu obvodových plášťov zabezpečí moderná izolačná pena, ktorá umožňuje odvod znehodnotených vodných pár cez povrch stavby, truhlíky so zeleňou budú umiestnené nad odvetranou fasádou.
Zeleň budú tvoriť zmesi kvitnúcich i nekvitnúcich rastlín s potrebou minimálnej údržby a systémom zavlažovania na solárnu energiu.
Autorom projektu je brniansky architekt Zdeněk Fránek. Postup predpestovania zelene i celý systém si firma necháva celosvetovo patentovať.
Po dokončení bude budova slúžiť pre ďalší výskum, investor spolupracuje nielen s Technickou univerzitou v Liberci, no aj s viedenskou univerzitou a ďalšími odborníkmi.
Náklady na výstavbu prototypu haly o veľkosti 177 štvorcových metrov budú zhruba 15 miliónov českých korún. Zvýšené náklady idú najmä na fasádu.
Text doplnený 16.4 o 10.03 hod.