BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady SR schválili vládnu novelu zákona o významných investíciách a s tým súvisiace zmeny stavebného zákona a posnuli ju do druhého čítania. Poslanci taktiež schválili návrh vlády, aby navrhované zmeny zákonov schválilo plénum v skrátenom legislatívnom konaní. Ako uviedol počas rozpravy minister hospodárstva Vazil Hudák, prijatie zmien súvisí aj s možným príchodom novej automobilky. Slovensko je podľa neho totiž stále v hre o miliardovú investíciu. Bližšie nemenovaný investor sa má rozhodnúť do polovice septembra.
Cieľom zmien je podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) zabezpečiť podmienky na efektívne využitie rozľahlých nevyužitých územných celkov na realizáciu ucelených hospodárskych činností, a to najmä v oblasti priemyslu, služieb, výskumu a vývoja. "Základným predpokladom procesu prípravy vhodného územia na implementáciu priemyselnej výroby, služieb, výskumu alebo vývoja je urýchlenie a zefektívnenie procesov usporiadania majetkovo-právnych vzťahov, územného konania, ako aj stavebného konania,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR v novele zákona, ktorú v stredu schválila vláda.
Po zmenách v spomínanom zákone predpokladá rezort hospodárstva významný nárast počtu nových pracovných miest. "Vytvorí sa potenciál rozvoja a naviazania sekundárnych dodávateľských vzťahov a nepriamych pracovných miest,“ dodalo ministerstvo. Ak bude novela zákona schválená, budú sa po novom vydávať osvedčenia o významnej investícii aj podnikom so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu za účelom efektívneho využitia rozľahlých doteraz nevyužitých území na budovanie strategických parkov určených na umiestnenie investícií v oblasti priemyselnej výroby, služieb a výskumu a vývoja.
Spolu so zmenou zákona o významných investíciách by sa mal zmeniť aj stavebný zákon. Vládou schválená novela stavebného zákona umožní stavebníkovi stavby, ktorá je významnou investíciou, stavby diaľnic a rýchlostných ciest a stavby železničných dráh preukázať vlastníctvo k pozemku alebo iné právo k pozemku pred vydaním stavebného povolenia.
"Iným právom k pozemku sa rozumie užívanie pozemku alebo stavby na základe nájomnej zmluvy, dohody o budúcej kúpnej zmluve alebo dohody o budúcej zmluve o vecnom bremene,“ doplnilo ministerstvo.
Novelou stavebného zákona sa taktiež upravujú prípady, ak ku dňu začatia vyvlastňovacieho konania nie je schválený územný plán obce, alebo ak v schválenom územnom pláne alebo v územnom rozhodnutí nie je územie určené na umiestnenie a realizáciu významnej investície. "V týchto prípadoch sa nebude aplikovať ustanovenie o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, ale podkladom na vydanie rozhodnutia o vyvlastnení bude osvedčenie o významnej investícii,“ dodal rezort hospodárstva.
Aktuálna situácia týkajúca sa majetkovo-právnych vzťahov k nehnuteľnostiam na území Slovenskej republiky a ich evidencie je podľa rezortu hospodárstva mimoriadne komplikovaná. "Proces sceľovania rozdrobených území, pozemkových úprav, existencia inštitútu neznámeho vlastníka, hrozba možných reštitučných nárokov, nejasné dedičské vzťahy, chyby v evidencii, ako aj ďalšie aspekty predstavujú jednak právnu neistotu, ako aj značnú ťažkopádnosť pri realizácii veľkoplošných národohospodárskych aktivít, ktoré majú celospoločenský prínos,“ konštatovalo ministerstvo.