BRATISLAVA. Priemerný Slovák si zo svojho platu môže dovoliť kúpiť len 0,68 štvorcového metru nehnuteľnosti. Spočítala to Poštová banka, vychádzala pri tom zo štatistík cien nehnuteľností v prvom štvrťroku, ktoré zverejnila centrálna banka.
Štatistiky za druhý štvrťrok sa budú zverejňovať zrejme začiatkom budúceho mesiaca.
Ekonomická dostupnosť bývania je najvyššia v nitrianskom a trenčianskom regióne, teda v regiónoch, kde sú ceny nehnuteľností najnižšie. V okolí Nitry a Trenčína si priemerne zarábajúci obyvateľ môže zo svojho platu kúpiť 1,21 štvorcového metra bytu alebo domu.
Naopak, Bratislavčania si zo svojho priemerného zárobku môžu dovoliť kúpiť len 0,66 štvorcového metra nehnuteľnosti.
"Napriek najvyššej priemernej hrubej mzde je tak zaobstaranie si vlastného bývania pre obyvateľov Bratislavy a okolia veľmi ťažké, a to z dôvodu vysokých cien nehnuteľností. V ostatných našich regiónoch je síce dostupnosť bývania vyššia, problémom je ale vysoká nezamestnanosť, ktorá mnohým obyvateľom neumožňuje na vlastné bývanie ani len pomyslieť, komentuje vývoj analytička banky Jana Glasová.
Ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v prvom kvartáli tohto roka medziročne vzrástli o 0,4 percenta. Ide o mierny rast, napriek tomu je najrýchlejší za posledné dva roky, uvádza sa v analýze.
Jeden meter štvorcový nehnuteľnosti sa tak podľa štatistík v úvode roku predával v priemere za 1 226 eur. Slovenské byty a domy sú však stále o približne pätinu lacnejšie ako pred vypuknutím krízy, teda počas roka 2008.
V Európskej únii medziročne zlacneli nehnuteľnosti najvýraznejšie v Lotyšsku, a to o – 5,8 percenta. Žiadne dvojciferné poklesy cien sa však už v krajinách únie neobjavili. Drahšie ako pred rokom boli v úvode roka byty a domy v 19 krajinách únie, za ktoré boli údaje dostupné. Najvýraznejšie, až o 16,8 percenta, zdraželi nehnuteľnosti v Írsku, vymenováva Poštová banka.
Predpovede odborníkov ohľadne ďalšieho vývoja cien nehnuteľností na Slovensku hovoria o veľmi miernom až miernom raste. Významnejšie zvýšenie cien brzdí nezamestnanosť.
O niečo poklesnúť (alebo presnejšie "zreálniť sa") by mali napríklad podľa analytikov spoločnosti Bencont ceny starších bytov v hlavnom meste.
Hoci sa vo všeobecnosti hovorí o oživovaní cien nehnuteľností na Slovensku aj v ďalších krajinách Európskej únie, leto zrejme negatívne ovplyvní predaj viac, ako sa realitní makléri nádejali.
TASR včera zverejnila Index realitného zdravia v júni, každý mesiac ho vypracováva Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska.
Jeho hodnota nepotvrdila optimistické očakávania odborníkov z mája.
Očakávaný rekord sa nekonal a prognóza na júl 2015 je nepriaznivejšia ako pred rokom. V medziročnom porovnaní priemernej hodnoty indexu za prvých šesť mesiacov však vyšiel lepšie tohtoročný, cituje agentúra prezidenta asociácie Jána Palenčára.