NÁMESTOVO. Hornooravské obce sa snažia sceľovať rozdrobené pozemky na nové stavebné parcely. Nechcú, aby mladé rodiny odchádzali preč z dediny len preto, že nemajú kde stavať. V okresoch Námestovo a Tvrdošín požiadalo okresné úrady o jednoduché pozemkové úpravy už 10 obcí.
Vavrečka, Rabča, Vasiľov či Hruštín sú dediny s vysokou mierou pôrodnosti, no rozdrobené pozemky tam bránia mladým rodinám vo výstavbe nových domov. Riešením sú takzvané jednoduché pozemkové úpravy. Nadpolovičná väčšina vlastníkov rozdrobenej pôdy si vytvorí spoločenstvo a prostredníctvom obce požiada okresný úrad o povolenie úprav. Do jedného až dvoch rokov je takto možné pripraviť ucelené stavebné pozemky.
Vo Vavrečke na ploche siedmich hektárov, kde evidovali 487 vlastníkov, dokázali takto vytvoriť 70 nových stavebných parciel. „Filozofia našej obce je udržať čo najviac mladých ľudí. Keby neboli vytvorené podmienky na stavanie, určite si nájdu iné lokality a tým by sa dedina ochudobňovala a starla, čo samozrejme nechceme pripustiť,“ povedal starosta Vavrečky Peter Kružel, podľa ktorého by sa obec s 1 500 obyvateľmi mohla do 15 rokov rozrásť o ďalších sedemsto.
V Hruštíne už upravili územný plán a na 13 hektároch, kde napočítali 400 vlastníkov, má do konca roka jednoduchými úpravami vzniknúť 180 stavebných pozemkov. „Mladé rodiny išli do okolitých obcí, tam kde sa núkal predaj stavebných pozemkov. Napríklad v Oravskom Podzámku je pol ulice Hruštíncov. A aj do miest, do Dolného Kubína a do Námestova, odchádzali mladé rodiny z toho dôvodu, že nemali tu možnosť v obci stavať. Myslím, že týmto dokážeme zastabilizovať tých 100 až 150 rodín, aby sa obec ďalej rozvíjala, rozrastala, aby mladí neodchádzali z našej obce,“ povedal starosta Hruštína František Škapec.
Jednoduché pozemkové úpravy dokážu vyriešiť aj problémy s neznámymi vlastníkmi. Tí o pôdu neprídu, ale ich podiely sa z upravovaného územia presunú pod verejné plochy. „Keby si občania tie stavebné pozemky dávali do poriadku cez správu katastra, všetko by muselo ísť cez súdy, aby týchto neznámych vlastníkov zisťovali, či sú mŕtvi, či sú fakt neznámi a to by strašne dlho trvalo. A týmito malými pozemkovými úpravami sa títo neznámi vlastníci dali do takých častí, ktoré budú tvoriť verejnú zeleň alebo verejné priestranstvá,“ dodal starosta Hruštína.
O jednoduché pozemkové úpravy požiadalo okresné úrady na Hornej Orave 10 obcí- Beňadovo, Hruštín, Oravské Veselé, Rabča, Vasiľov, Vavrečka, Brezovica, Čimhová, Habovka a Zábiedovo.