BRATISLAVA. Na prvý pohľad pekný domček od developera – taký, akých možno vidieť stovky v rezidenčných satelitoch okolo Bratislavy. A predsa. Stačilo tohtoročné horúce leto a majiteľovi sa všetko vidí byť inak.
Teploty v dome sa totiž cez deň vyšplhali aj na 31 stupňov. Keď sa majiteľ rozhodol otestovať si pomoc vo forme nezávislého odborného posúdenia, už od začiatku bolo zrejmé, že niečo nie je v poriadku.
Po niekoľkých hodinách kontroly domu a projektovej dokumentácie okrem iného vysvitlo, že steny domu sú takmer o tri centimetre užšie, ako by mali byť. Pod strechou na čiastočne pochôdznej povale na niektorých miestach chýbala parozábrana i izolácia. Tam, kde sa nachádzala na dostatočnej ploche, bola na viacerých miestach stlačená.
Toľko v skratke časť zo závažných nedostatkov, ktoré do protokolu zapísala firma Bytecheck.
Keďže dom je v záruke, majiteľ s tým ešte môže niečo urobiť, vraví jej šéf Pavel Štáf.
„U montovanej budovy, pri ktorej závisí na každom centimetri tepelnej izolácie je to na ďalšom posúdení. Najmä, ak sa zákazník sťažuje, že sa dom v lete masívne prehrieva,“ hovorí. To, že chýbala na niektorých miestach parozábrana a v zime by teda hrozilo zrážanie vody v tepelnej izolácii stropu, ho až tak neprekvapilo. Tento druh chýb sa totiž podľa neho v podobných stavbách vyskytuje veľmi často.
Kontroluje sa všetko. Dlážky, steny, obklady, rozvody, kanalizácia, osvetlenie, okná i dvere, parapety, stavebné detaily, tesnosť sprchových kútov, funkčnosť vykurovania, súvisiace úpravy na pozemku a tak ďalej.
Okolo tridsať chýb na byt
Zatiaľ čo v Českej republike firmy ako Bytecheck majú istú tradíciu a dokonca aj svoje profesijné združenie, na Slovensku tento druh služieb len začína.
Stavební komerční inšpektori chodia kontrolovať stavby najčastejšie pred odovzdaním novému vlastníkovi, prípadne, ako v spomínanom prípade, počas plynutia záručnej lehoty. V priemere v protokoloch zapisujú okolo tridsiatich rôzne závažných chýb.
Jedna z viacerých zistených chýb - nesprávne vyhotovená parozábrana a ešte aj chýbala izolácia. Cez strop sa vlastne dalo pozrieť dolu do miestnosti.
Developeri na zistenia reagujú rôzne.
„Tí, ktorí napínajú sily, aby stavbu vôbec dokončili nás v láske veľmi nemajú. Tí, čo zvládajú svoju činnosť dobre, nás berú neutrálne,“ hovorí Štáf.
Nájdu sa však aj developeri, ktorí inšpektorov dokonca vítajú – nezávislý posudok ich vlastne zbavuje ťažkostí s klientmi a komerčná kontrolná firma im odľahčí pri vybavovaní opravy chýb u stavebných firiem, ktoré ich zvyčajne zapríčinili a vo vzťahu k developerovi sú za ne zodpovedné. Výsledkom je spokojný klient, ktorý už ťažko bude uplatňovať ďalšie chyby, ak by ich náhodou inšpektori nenašli.
Každá stavba je iná
Dôležitou súčasťou je právna podpora celého procesu. Pri spomínanom domčeku totiž bude nasledovať komunikácia s developerom a bude treba spraviť sondu, aby sa zistilo, ktorá vrstva v obvodovej stene bola oproti projektu ukrátená a čo sa s tým vlastne dá urobiť (prvá kontrola sa totiž vykonáva neinvazívnymi prostriedkami).
Chyby s ktorými sa inšpektori stretávajú však bývajú aj závažnejšie.
Prvá kontrola rozvodov.
Najhorším prípadom bol bytový dom, ktorý si dovolil developer dať na nasťahovanie ľuďom s chýbajúcou príjazdovou cestou. Namiesto chodníkov bolo iba blato až ku vchodovým dverám. Úplne chýbala pivnica - neboli hotové ani steny, ktoré by ho ohraničovali a zo stropu nad ním tiekla prúdom voda, opisuje príklad z Česka Štáf. Developer chcel splniť termín odovzdania, no neuspel, pretože spomínané chyby bránili užívaniu nehnuteľnosti.
Na druhú stranu sa nájdu aj stavby s niekoľkými nezávažnými, drobnými chybami.