BRATISLAVA. Do ulíc Bratislavy čoskoro vyrazia kontrolóri platení Magistrátom. Ich úlohou bude porovnať, či všetci daňovníci platia za svoje nehnuteľnosti tak, ako by mali.
Magistrát predpokladá, že Bratislava by takýmto spôsobom získala zhruba 400 000 eur.
Detaily sú tajné
Odborná verejnosť dlhodobo upozorňuje na nízku úroveň sadzieb dane z nehnuteľnosti vzhľadom na hodnotu nehnuteľností v Bratislave a na jej neefektívny výber, píše primátor Ivo Nesrovnal v tlačovej správe.
Na Magistráte preto vytvorili pracovnú skupinu, ktorá má overiť procesy výberu dane z nehnuteľností, preveriť funkčnosť evidencie nových daňovníkov, nastaviť systém kontroly, aj spresniť údaje, s ktorými pracuje mestské oddelenie miestnych daní a poplatkov.
Kontrolóri nebudú chodiť do jednotlivých bytov, takže obyvateľov domov či bytov a ich súkromia sa to v tomto smere nijako nedotkne, tvrdí hovorkyňa Magistrátu Ivana Skokanová.
Viac podrobností, čo a ako budú kontrolóri zisťovať, nechce povedať. "Vzhľadom na to, že ide kontrolu, ktorej cieľom má byť efektívne skontrolovanie platenia dane, sa nebudeme bližšie k priebehu vyjadrovať," hovorí.
Bratislava nie je jediným mestom, ktoré chce výber dane skontrolovať. Zvyčajne sa to robí obhliadkou - pri nej je možné nájsť nepriznané poschodie rodinného domu, či prístavbu, novú garáž.
Samosprávy využívajú informácie z katastra, kontroly robia v súčinnosti so stavebnými úradmi, dražobnými spoločnosťami, realitnými kanceláriami a podobne.
Bratislavský Magistrát je pri príprave kontrol dohodnutý na spolupráci s jednotlivými mestskými časťami. Ich zástupcovia majú najlepšiu znalosť prostredia v konkrétnej mestskej časti.
"Zástupcovia mestských častí sa tak na toto obdobie stanú zamestnancami mesta, aby mohli kontroly vykonať. Momentálne s nimi spisujeme pracovné zmluvy, takže reálny výkon kontroly sa začne niekedy v priebehu jedného až dvoch týždňov," dodáva hovorkyňa.
Zmeny v sadzbách
Magistrát zároveň mieni meniť sadzby dane z nehnuteľnosti (nemenili sa od roku 2012). Pracovná skupina navrhla úpravy, ktoré sa týkajú stavieb na pôdohospodársku produkciu, stavieb na bývanie, bytov, nebytových priestorov a stavebných pozemkov.
"Mesto totiž musí upraviť daň z nehnuteľnosti, nakoľko Bratislava prekračuje zákonom povolený 10-násobok medzi najvyššou a najnižšou sadzbou pri dani zo stavieb, korekcia je z tohto dôvodu nevyhnutná," vysvetlil opatrenie primátor.
Zároveň navrhol 50 percentné zníženie dane z nehnuteľnosti pre Bratislavčanov starších ako 62 rokov.
Takáto úprava dane z nehnuteľnosti by ročne mestu a mestským častiam priniesla po 3,5 milióna eur, nakoľko celková daň z nehnuteľnosti sa delí medzi mesto a mestské časti na polovicu.