BRATISLAVA. Dane z nehnuteľností na rok 2016 vo všeobecnosti výrazne nenarástli. Politici síce majú po komunálnych voľbách, a tak by sa to očakávalo. Na druhej strane Slovensko čakajú parlamentné voľby, v ktorých mnohí primátori kandidujú. Aj to môže byť dôvodom, prečo vo VZNkách zostali pôvodné sumy.
Komplexnú analýzu výšky aktuálnych sadzieb tejto miestnej dane za všetky druhy nehnuteľností a vo všetkých okresných mestách zverejnila Podnikateľská aliancia Slovenska. Vývoj daní z nehnuteľností monitoruje od roku 2004, keď právomoc stanovovať ich výšku prešla zo štátu na samosprávy.
Necelých jeden a pol percenta
Aliancia spočítala, že sadzby daní z nehnuteľností v okresných mestách sa oproti predchádzajúcemu roku v priemere zvýšili o 1,42 percenta. V 50 okresných mestách sa sadzby nemenili vrátane Bratislavy. Tá v súčasnosti sadzby intenzívne prehodnocuje, vrátane kontroly ich výšky v porovnaní so skutočným stavom na uliciach.
Päť miest dokonca dane kozmeticky znížilo.
"Dane sa tentoraz najviac zvyšovali na východe Slovenska – v Sobranciach stúpli až o 81 percent, v Levoči o 23 a v Zlatých Moravciach o 15 percent. Viacero ekonomicky silných regiónov výraznejšie zvýšilo dane aspoň pre podnikateľské priestory," vymenováva aliancia.
Najvyššie dane na Slovensku sú stále v bratislavskom Starom Meste, takmer dvojnásobné oproti priemeru. Prekvapujúco nasleduje Senica, kde sú najvyššie dane na Slovensku z ornej pôdy, veľa sa však platí aj za priemyselné a komerčné stavby, či nebytové priestory na podnikanie. O niečo menej sú zdanení obyvatelia ostatných okresov hlavného mesta, Košíc, Malaciek, Piešťan či Banskej Bystrice.
Ako sú na tom občania
„Dane z rodinných domov a bytov sa na Slovensku tento rok zvýšili o viac ako dve percentá. Opäť to však ovplyvnilo niekoľko málo miest, ktoré ich zvýšili výrazne, vysvetľuje výkonný riaditeľ aliancie Peter Kremský.
V modelovom príklade rodinného domu s pozemkom zaplatí napríklad obyvateľ Sobraniec o vyše sto percent viac ako vlani – necelých 33 eur. Výrazne viac to bude aj v Michalovciach, Levoči, Bytči alebo Zlatých Moravciach. Naopak, v Moldave dane znižovali.
Výrazná väčšina miest nechala dane za obytné nehnuteľnosti bez zmeny. Najvyššie zdanenie majú stále obyvatelia Záhoria, za modelový dom s pozemkom platia do mestskej kasy ročne zhruba 170 eur, čo je viac, ako v Bratislave.
Medzi najdrahšie mestá patrí v tomto ohľade aj ďalšie záhorské mesto Skalica. V najdrahších mestách sú dane viac ako desaťkrát vyššie, ako napríklad v Medzeve pri Košiciach.
Rebríček miest podľa výšky dane pre majiteľov rodinných domov s pozemkom s rozlohou 800 m2 a rodinných domom s obytnou plochou 150 m2 (rok 2016)
ZDROJ: PODNIKATEĽSKÁ ALIANCIA SLOVENSKA