BRATISLAVA. Aby nová budova spĺňala súčasné prísne kritériá nízkoenergetickej stavby (A1), treba už pri jej návrhu dodržiavať určité pravidlá. Dôležitým faktorom je samotný pozemok. Zohľadňovať treba nielen klimatické podmienky, ale aj veľkosť pozemku, tvar a reliéf, geologické podložie či vzťah k okolitej zástavbe, upozorňujú odborníci.
Kým kúpite, poraďte sa radšej s architektom. A zistite si, či váš slnečný dom neskôr nezatieni nová výstavba.
Slnko do domu
Jedným zo základných pravidiel pri navrhovaní energeticky efektívneho domu je pasívne využívanie slnečného žiarenia. Dôležitá je orientácia obytných priestorov s veľkými oknami voči svetovým stranám. To totiž ovplyvní takzvané tepelné zisky cez presklené plochy.
Ak sa pomery v okolí zmenia, nároky domu na energie časom vzrastú. Keď si pôjdete obzrieť pozemok, zhodnoťte reálnu situáciu. „Či niekde nie je kopec, alebo iná budova, ktorá by pozemok zatieňovala,“ hovorí Martin Duchoň z architektonického ateliéru Green Studio.
Regulatívy sú vítané
Jedným z ťažko predvídateľných faktorov je budúca výstavba. „Toto je častým problémom v inak atraktívnych lokalitách, kde je individuálna výstavba živelná,“ vraví Duchoň. Niektorí developeri však začínajú limitovať individuálnych stavebníkov v plánovaných zónach s kombinovanou výstavbou developera a vlastníkov pozemkov. Určenie zastavanosti (alebo stačí dbať na dodržiavanie územného plánu) či odstupov nových stavieb od hranice pozemku môžu stabilite svetelných podmienok napomôcť.
Tepelné čerpadlo a pozemok
Tepelné čerpadlo voda – voda
- S využitím studne, potrebuje výdatné zdroje podzemnej vody (max. odporúčaná hĺbka hladiny je do 20 m). Zvyčajne vhodné lokality blízko tokov, kde je napr. štrkové podložie.
Tepelné čerpadlo zem – voda
- Zemný kolektor potrebuje dvoj- až trojnásobne väčšiu plochu, ako je tá vykurovaná a bez tieňa. Najvhodnejšie sú mokré hlinité pôdy.
- Alternatívou sú nákladné hlbinné vrty.
(Zdroj: Buderus)