BRATISLAVA. Členovia Združenia bytového hospodárstva na Slovensku na valnom zhromaždení potvrdili vo funkcii doterajšieho prezidenta Pavla Bielika. Ten za najväčšie ťažkosti pri výkone správy v súčasnosti považuje najmä nejednoznačnú právnu úpravu týkajúcu sa zákonného záložného práva.
„Zápis zákonného záložného práva k jednotlivým bytom v prospech ostatných vlastníkov bytov v dome podmieňujú niektoré katastrálne odbory okresných úradov existenciou reálnej pohľadávky. To spôsobuje, že zákonné záložné právo stráca svoju pôvodnú ochrannú funkciu. Preto sú dlhy neplatiaceho vlastníka bytu, ktorý má súčasne aj iné záložné práva viaznuce na byte, najčastejšie hypotéka, takmer nevymožiteľné a ostatní susedia v podstate prispievajú na jeho bývanie zo spoločného domového účtu,“ vyhlásil Bielik.
S týmto problémom sa stretli mnohí členovia združenia, pričom súčasný právny stav a jeho aplikácia je rôzna zo strany štátnych inštitúcií. V spore o prednostnom postavení záložných práv zaujalo písomné stanovisko aj ministerstvo financií, ktoré sa postavilo na stranu vlastníkov s odôvodnením, že považujú za dôležité chrániť záujmy vlastníkov v bytovom dome, a preto sa domnievajú, že záložné právo podľa paragrafu 15 zákona o vlastníctve bytov má osobitné postavenie zákonného záložného práva. „Túto situáciu je potrebné v čo najkratšom čase riešiť, aby na to nedoplácali zodpovední vlastníci bytov, ktorí si riadne plnia svoje povinnosti,“ doplnil Bielik.
Valné zhromaždenie sa podľa Bielika zaoberalo aj aplikáciou nového zákona o správcoch bytových domov, ktorý schválil parlament minulý rok. „Nie je dobré, ak sa správcovia bytových domov stávajú rukojemníkmi medzi jednotlivými ministerstvami, ktoré si ustanovenia zákona vysvetľujú rozdielnym spôsobom,“ povedal Bielik.
Združenie chce naďalej ponúkať svoje poznatky pri tvorení legislatívy pre celú oblasť bývania na Slovensku, vrátane rozvoja sektora nájomného bývania, s ktorým majú práve členovia združenia dlhoročné praktické skúsenosti.