BRATISLAVA. Prenájom bytu môže byť nielen atraktívnym zhodnotením investície, ale zároveň aj zdrojom mnohých problémov. Dobre napísaná nájomná zmluva a poistenie nehnuteľnosti, resp. domácnosti sú základnými predpokladmi, ako eliminovať prípadné riziká.
Nie je ani nič neobvyklé, keď prenajímatelia narážajú na neochotu nájomníka vysťahovať sa z bytu po skončení či vypovedaní nájomnej zmluvy. Tiež sa stáva, že neplatiaci nájomca jednoducho hodí kľúče od bytu do schránky a odíde v priebehu trvania nájomnej zmluvy bez toho, aby to oznámil. Inokedy zasa nájomca prenajme byt tretej osobe a inkasuje peniaze za prenajímanie cudzieho bytu.
Aj keď podľa Občianskeho zákonníka uzatvorenie nájomnej zmluvy v písomnej podobe nie je povinné a prenájom možno dohodnúť aj ústne, nie je to najlepšie riešenie. V prípade sporu totiž písomná zmluva najlepšie poslúži ako dôkaz o podmienkach prenájmu. Odborníci preto jednoznačne odporúčajú písomnú formu nájomnej zmluvy. Podpisy na zmluve o prenájme nemusia byť overené notárom.
Skôr než sa podpíše nájomná zmluva, je dobré overiť si totožnosť budúceho nájomcu. K zmluve by sa mala priložiť aj kópia listu vlastníctva, aby bolo jednoznačné, o akú nehnuteľnosť ide. Neurčité označenie prenajímanej nehnuteľnosti by v budúcnosti mohlo spôsobiť problémy. Nájomné a výšku platieb za energie, vodu a služby spojené s užívaním treba v zmluve uviesť osobitne.
Ak sa uzatvára zmluva na dlhšie ako jeden rok, v zmluve by sa vopred mal dohodnúť mechanizmus prípadného zvyšovania nájomného. V prípade, že sa uzavrie nájomná zmluvu na dobu neurčitú, možno ju vypovedať len zo zákonných dôvodov s trojmesačnou výpovednou lehotou.
Odporúča sa tiež poistiť majetok pred škodami.