Súťažné návrhy ostro skritizovala laická, ale aj časť odbornej verejnosti. Podľa Martina Arpáša z oddelenia územného rozvoja mesta, súťaž aspoň overila, aká výška a koľko hmoty sú v podhradí hraničnými.
Vedenie mesta sa rozhodlo, že ďalším krokom bude vypracovanie územného plánu zóny. Ten presne stanoví investorom podmienky zástavby, zároveň však oddiali výstavbu v podhradí najmenej o rok. Podkladom pre vypracovanie plánu zóny bude materiál, ktorý pripravili architekti na magistráte, figurujú v ňom aj pripomienky pamiatkarov. Materiál mapuje názory na podhradie od roku 1979. Na rozdiel od súťaže delí podhradie na štyri lokality, Zuckermandel (od Rybárskeho cechu po tri vežiaky), kúrie (okolie Rybárskeho cechu), Vydrica (od Staromestskej ulice po Rybárky cech) a protiľahlé nábrežie. Najprísnejšie zásady pamiatkarov sú pre oblasť kúrií.
O tom, aká architektúra – či moderná, alebo historická – bude v podhradí, nechcú zodpovední na meste ešte hovoriť. Presnejšie názory prinesie pripomienkovanie zadania pre územný plán, ktoré bude k dispozícii nielen odborníkom, ale aj verejnosti. Každú pripomienku budú pracovníci na meste archivovať a spracovávať. „Výškové budovy v podhradí určite nebudú,“ povedal primátor,“ rovnako ani kópie historických budov. Chceme dosiahnuť zónu, ktorá je príjemná.“
Prístup vypracovania územného plánu zón sa bude opakovať aj pri iných dôležitých investičných akciách.
INGRID DROZDÍKOVÁ