Jednou z možností, ako získať obecný byt, je nájsť byt po neplatičovi. Podľa novej legislatívy v prípade neplatenia nájmu a služieb s ním spojených môže samotná mestská časť či mesto dávať výpovede z nájmu. O vyprataní ale rozhoduje súd. „Viacerí si myslia, že takýchto bytov máme veľa,“ povedala Malvína Hakošová z miestneho úradu v Starom Meste,“ značnú časť bytov sme odpredali do osobného vlastníctva a nie všetci nájomníci sú neplatičmi. Celkom vedieme čosi nad 50 súdnych sporov.“
Za jeden rok sa týmto spôsobom uvoľnia priemerne jeden až dva byty, podobná situácia je aj vo väčšej Petržalke či Novom Meste. Predaj bytu po neplatičovi skomplikuje rozhodnutie súdu, ktorý môže určiť povinnosť mestskej časti nájsť mu náhradný byt. Každá mestská časť byty po neplatičoch rieši vlastným spôsobom.
Zoznam neplatičov sa podľa zákona verejne vystaviť nesmie, preto konkrétne informácie sa dajú získať na miestnych úradoch. Ak sa uvoľní byt po neplatičovi v Starom Meste, pridelí sa žiadateľovi, ktorý si už na mestskú časť žiadosť podal. „V žiadostiach totiž figuruje údaj o veľkosti bytu a suma, ktorú je ochotný žiadateľ investovať,“ dodáva Hakošová. V Petržalke zase uvoľnené byty prideľujú podľa poradovníka, v ktorom je dnes asi tritisíc uchádzačov. Ružinov zase pripravuje legislatívu, ako tieto byty predávať verejnou dražbou.
Neplatičov však často využívajú realitné kancelárie, ktoré za prísľub, že dlh vyrovnajú, ponúkajú pochybnú náhradu. „Aj tak všetky prípady končia na našom úrade, preto by sa obyvatelia mali najprv informovať u nás,“ povedala vedúca tlačového strediska na petržalskom miestnom úrade.